Чи необхідно громадянам при проходженні митного контролю
в аеропортах надавати довідки

Чи необхідно громадянам при проходженні митного контролю в аеропортах надавати довідки, (заключення) у разі наявності у таких громадян штучних частин тіла, слухових та інших апаратів, які носять на собі, із собою
або імплантують в тіло, щоб компенсувати недолік (дефект)
органа чи фізичну ваду?

Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс 214.05

Коротка:

У разі наявності у громадянина штучних частин тіла, слухових та інших апаратів, які носять на собі, із собою або імплантують в тіло, щоб компенсувати недолік (дефект) органа чи фізичну ваду, такий громадянин має право надати видані компетентиними органами довідки, (заключення), що підтверджують наявність таких частин тіла, проведення операцій з імплантації слухових та інших апаратів тощо з метою уникнення затримки проходження митного контролю.

Повна:

Відповідно до п. 5 Тимчасових правил контролю з метою забезпечення безпеки цивільної авіації, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02 серпня 1995 року № 592 (далі – Правила), контроль з метою забезпечення безпеки цивільної авіації запроваджується для запобігання доставці будь-яким чином і за будь-яких умов на борт повітряного судна, що виконує польоти на внутрішніх або міжнародних авіалініях, зброї, боєприпасів, вибухових речовин та пристроїв, інших небезпечних предметів, які можуть бути використані для вчинення акту незаконного втручання в діяльність цивільної авіації.

Згідно з абзацами першим та другим п. 11 Правил контроль з метою забезпечення безпеки цивільної авіації здійснюється в аеропортах (на аеродромах) співробітниками служби авіаційної безпеки, поліцейськими і працівниками прикордонного контролю, а на борту повітряного судна, що перебуває в польоті, - членами екіпажу за рішенням командира цього судна. Огляд ручної кладі, багажу та особистий огляд пасажирів здійснюється у спеціально обладнаних приміщеннях після реєстрації квитків.

При цьому відповідно до ст. 264 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07 грудня 1984 року № 8073-X зі змінами і доповненнями особистий огляд може провадитись, зокрема, уповноваженими на те посадовими особами органів Служби безпеки України, органів Національної поліції, цивільної авіації, митниці і органів прикордонної служби, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, а у випадках, прямо передбачених з'конами України, також і інших органів.

Згідно з частиною першою ст. 340 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року № 4495-VI зі змінами та доповненнями особистий огляд як виняткова форма митного контролю проводиться за письмовим рішенням керівника органу доходів і зборів або особи, яка виконує його обов’язки, якщо є достатні підстави вважати, що громадянин, який прямує через митний кордон України чи перебуває в зоні митного контролю або у транзитній зоні міжнародного аеропорту, приховує предмети контрабанди чи товари, які є безпосередніми предметами порушення митних правил або заборонені для ввезення в Україну, вивезення з України чи транзиту через територію України.

При цьому у разі наявності у громадянина штучних частин тіла, слухових та інших апаратів, які носять на собі, із собою або імплантують в тіло, щоб компенсувати недолік (дефект) органа чи фізичну ваду, такий громадянин має право надати видані компетентиними органами довідки (заключення), що підтверджують наявність таких частин тіла, проведення операцій з імплантації слухових та інших апаратів тощо з метою уникнення затримки проходження митного контролю.

З інформаційних ресурсів Інтернету: http://zir.sfs.gov.ua